Dağıtık defter teknolojileri kervanına bir gedikli bir yazılım devi daha katılıyor: Oracle, bu ay içinde kendi Blockchain çözümünü tanıtacağını açıkladı.

Oracle, Blockchain’i bir hizmet platformu olarak (Platform-as-a-Service) sunmaya hazırlanıyor. Şirketin ürün geliştirme yöneticisi Thomas Kurian’ın yaptığı açıklamaya göre Oracle, bu ay içinde Blockchain altyapısını tanıttıktan sonra, önümüzdeki ay içinde de dağıtık defter tabanlı uygulamaları piyasaya sürecek. Geleneksel bulut çözümlerindeki gibi bilginin bir ya da iki ayrı bir noktada depolanması yerine ağ üzerindeki tüm paydaşların aynı kopyaya sahip olmasını sağlayan Blockchain, veri depolama ve kurumsal iş uygulamaları için de önemli avantajlar sunuyor.

Dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketinin, Banco de Chile ile çalışarak bankalar arası işlemleri bir Blockchain ağı üzerinde tuttuğunu hatırlatan Kurian, benzer şekilde Nijerya hükümetinin de gümrük evraklarını ve ithalat vergilerini Blockchain’e taşıdığına dikkat çekti. Oracle’ın geliştirdiği çözümler bu iki kullanımın yanı sıra ilaç şirketlerinin de toplu olarak ilaç sevkiyatını takip etmelerini sağlayacak. Böylelikle geri çağırma süreçlerinin önemli ölçüde kolaylaşması bekleniyor.

Blockchain’de uyumluluk temel kriter olmalı

Kripto para Blockchain için sadece başlangıçtı: Sırada iş dünyasının çekirdekleşmiş süreçleri var. IBM’den sonra Oracle’ın da kapsamlı bir Blockchain portföyüyle kendi tekliflerini hazırlaması, çeşitli sektörlerdeki dönüşümün hızlanmasına katkı sağlayacaktır.

Bulut bilişim denince ilk akla gelen şirketlerden Salesforce.com CEO’su Marc Benioff da geçtiğimiz aylarda bir Blockchain ürünü üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Bu çözümün sonbahar sezonunda, Dreamforce yıllık konferansında tanıtılması bekleniyor. Benzer şekilde Amazon da kendi Blockchain çözümü üzerinde çalışıyor. Bu noktada belki de en önemli konu, farklı defterlerin birbiriyle uyumlu çalışabiliyor olmaları.

Piyasadaki Blockchain çözümleri gelişip, çeşitlilik kazandıkça, bugün Nesnelerin İnterneti alanında yaşanan krizin bir benzeriyle karşılaşmamak için ortak standartlar ve uyumluluk kritik öneme sahip olacak. Neyse ki Oracle bu konuda hazırlıklı: Thomas Kurian’ın açıklamasına göre, geliştirilen tüm çözümler diğer platformlarla (Sanıyoruz ki burada IBM Hyperledger kastediliyor) uyumlu çalışacak.