Ripple, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla blockchain teknolojisini oyunlara entegre etmek için bir proje geliştirmekte olduklarını açıkladı.

Geliştiriciler için 100 milyon dolarlık bir fon sunan bu proje, dijital ürünler için oyun içi pazarlar yaratmanın yeni bir yolunu oluşturarak oyun endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor.

Oyuncular blockchain teknolojisi sayesinde dijital ürünlerin ticaretinde üçüncü parti satıcılara ihtiyaç duymadan birbirlerine güvenli bir şekilde satış yapabilecekler. Bu da oyun yapımcılarına, ürünlerine daha fazla ticari fonksiyon ekleme olanağı sunacak.

Bahsi geçen fon, San Francisco merkezli, oyun endüstrisinin tanındık yöneticileri tarafından kurulan Forte şirketi tarafından denetlenecek. Forte şirketi, aralarında Andreesen Horowitz, Coinbase Ventures ve Battery Ventures gibi şirketlerin de bulunduğu Silikon Vadisi’nin tanıdık isimleri tarafından destekleniyor.

Ripple yönetim kurulundan Ethan Beard, Fortune’a verdiği röportajda konuyla ilgili olarak: “Mobil, PC ve konsolda oyunlar hızlı bir şekilde yeni teknolojilere adapte olabiliyor. Şimdi de Blockchain gibi bir teknoloji bu sektöre girerek oyuncuya hizmet edebilecek bir ekonomiyi kolaylaştırmakta zorlanan geliştiricilerine yardımcı olacak”

Oyunlarda dijital ürünler için blockchain teknolojisi kullanma fikri yeni değil. 2017 yılının sonunda Crypto Kitties isimli bir ticaret oyunu, oyuncuların birbirlerine dijital kediler satmasına ve satın almasına olanak tanımıştı. Bu dijital kediler o zamanlar binlerce dolara satılarak kısa süreli bir ilgi toplamıştı.