Küresel teknoloji devi Sony ve BT firması Fujitsu gerçekleştirdikleri iş birliği ile dil sertifkalarının doğruluğunu blockchain altyapısı ile kontrol edecekler.

Asahi Shimbun’un haberine göre Sony ve Fujitsu arasında gerçekleşen iş birliği ile özel bir veritabanı sistemi geliştirildi. Bu sistem blockchain teknolojisini kullanıyor ve eğitim sertifikalarının sahte olup olmadığını kontrol etme amacını taşıyor.

Sistem Japonya’daki eğitim veritabanlarına erişerek iş başvurusu ve çeşitli süreçlerde yabancılar tarafından sunulan dil bilgisi sertifikalarının doğruluğunu kontrol ediyor. Asahi Shimbun haberinde, uygun dil becerisine sahip olmayan kişilerin Japonya’daki günlük yaşamlarında zorluklarla karşılaşabileceğini belirtiyor. Ancak Japonya’da çalışmak isteyenler zaman zaman dil sertifikalarının yasadışı kopyalarını oluşturabiliyor.

İki firma, Fujitsu’nun çevrimiçi öğrenme sistemini Sony’nin yan kuruluşu Sony Global Education Inc tarafından geliştirilen bir blockchain teknolojisi ile birleştirerek platformu yarattı. Sony ve Fujitsu, Nisan ayında saha uygulamalarına başlamadan önce Mart ayında platformu test edecek. Deneme, Osaka, Saga ve Tokyo şehirlerinde Japonca okulları yöneten Human Academy Co. ile birlikte yapılacak.

Diğer üniversiteler ve dünya çapında öğrenme kurumları sahte diplomalarla savaşmak için blockchain teknolojisini kullanıyor. Geçtiğimiz günlerde Malta hükümeti, devlet ve özel ve okullarda, ülkedeki tüm eğitim sertifikalarının blockchain altyapısı ile saklanacağını açıklamıştı.

Türkiye’de bu alanda Bankalararası Kart Merkezi, Microsoft ve VeriPark ortaklığı geliştirilen Belgem.io projesi bir çözüm sunuyor.