ABD merkezli kahve zinciri Starbucks, teknoloji devi Microsoft’un Azure Blockchain Service platformunu kahve üretimini izlemek için kullanacak.

Starbucks ilk olarak 2018 yılında duyurduğu “çekirdekten bardağa” girişimini Kosta Rika, Kolombiya ve Rwanda’daki çiftçilerle başlatacağını ve blockchain tabanlı kahve takibi sistemi kuracağını açıklamıştı.

Sistem, müşterilerin kahvelerinin üretimini takip etmelerine izin verecek ve arka plandaki kahve çekirdeği çiftçileri için potansiyel finansal fırsatlar yaratacak. Sistem herkese açıldığı zaman müşteriler mobil uygulama üzerinden içtikleri kahvenin yolculuğunu kolay bir şekilde takip edebilecekler.

Geekwire’ın haberine göre iki şirket arasındaki anlaşma Microsoft’un Build Konferansı’nda duyuruldu. Blockchain tabanlı kahve üretimini takip etme platformunun yanı sıra nesnelerin interneti ve sipariş öngörülerine yönelik ortaklıklar da bu konferansta duyuruldu.

Microsoft’un yeni geliştirdiği BaaS platformu kendisine güçlü müşterileri çekerek büyüme devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un Azure Blockchain Service platformunun bir blockchain-as-a-service (BaaS) olarak JP Morgan Chase’in Quorum platformunu destekleyeceği duyurulmuştu.