Blockchain teknolojisi her geçen gün geleceğin finans kurumlarını etkisi altına alırken, Amerika’daki üniversitelerde de bu yeni nesil teknolojiye olan ilgi çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Coinbase tarafından ülke çapında 675 öğrenci üzerinde yapılan ankete göre, üniversite öğrencileri kripto paralar ve Blockchain teknolojisi ile ilgili daha fazla ders görmek istiyorlar.

Ankete göre, Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasında ilk 50’ye giren kurumların 21’i kripto paralar ve Blockchain üzerine ders veren en az bir bölüm sunuyor. 11 okul ise birden fazla bölüm sunarak bu teknolojiler üzerine öğrencilerini eğitiyor.

California Irvine Üniversitesi Sosyal Bilimler Dekanı Bill Maurer’a göre, öğrenciler artık ekonomik konular ve özellikle alternatif ekonomik gelecekler hakkında çok daha ciddi düşüncelere sahipler.

Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu Blockchain ve kripto para dersleri almak istiyor

Araştırmaya göre, bilgisayar bilimleri ve mühendislik bölümlerinde okuyanların yüzde 34’ü bu yeni teknolojileri öğrenmeye ilgi gösterirken, sosyal bilimler tarafında yüzde 47’lik dilim Blockchain ve kripto paralara ilgi duyuyor.

Sosyal bilimler üzerine öğrenim görenlere istinaden konuşan Maurer, öğrencilerin finansal sistemler hakkında bilgi sahibi olmasının öneminden bahsetti. Dekana göre, finansal sistemlere hakim olunması, bu öğrencileri günümüzün iş piyasasındaki tüm programlara hazırlıyor.

Yeni nesil finans teknolojilerine eğilen başka bir kurum olan New York Üniversitesi, artan talebi karşılayabilmek adına Blockchain derslerini artık her iki dönem için de sunmaya karar verdi.

New York Üniversitesi ilk kez Blockchain dersleri vermeye başladığında tarihler 2014’ü gösteriyordu ve sadece 35 öğrenci bu derse kayıt yaptırmıştı. Bu yılın bahar döneminde ise aynı derse kayıt yaptıran öğrencilerin sayısı 280’e çıktı.