Visa sınır ötesi işletmeler arasıdaki işlemleri modernleştirmek için blockchain teknolojisini kullanacak.

ComputerWeekly’nin haberine göre Visa tarafından başlatılan sistem kurumların, doğrudan işletmelerin bankasına ödeme yapmasına imkan tanıyacak. Geçtiğimiz ayın başında duyurulan proje Linux Vakfı’nın Hyperledger Fabric çatısını kullanacak.

Blockchain benzeri dağıtık defter teknolojileri güvenilir ortakların hassas verilerini ve süreçlerini katılımcılar için şeffaf bir şekilde birbirine bağlayabiliyor. Blockchain de Visa’nın ana sistemleriyle entegre olarak katılımcı firmaların diğer katılımcılarla doğrudan bankadan bankaya sınır ötesi ödemeler yapmalarını sağlayan bir ağ oluşturacak.

Visa B2B Connect olarak bilinen sistemi oluşturan yazılım, şirketlere bir ağ üzerinde tokenlaştırma yoluyla benzersiz bir dijital kimlik de sağlayacak.

Visa’nın açıklamasına göre “Geleneksel ve optimal olmayan bu sistem, veri kesilmesi, ödeme gecikmeleri ve uyumluluk sorunları gibi sıkıntılar çıkartabilir. Bu da yüksek maliyetlere ve, sürecinin tamamını verimsiz hale getirir.” Blockchain teknolojisi ise aracıları kaldırarak maliyetleri düşürecek ve hızı artıracak. Teknolojinin şeffaf yapısı da sisteme duyulan güveni yükseltecek.

Teknoloji ortakları Bottomline, FIS ve IBM ile birlikte kurulan sistem, başlangıçta 30’dan fazla küresel ticaret koridorunu kapsayacak. 2019’un sonuna kadar ise 90’dan fazla pazara ulaşması hedefleniyor.