Volkswagen Group, maden tedarik zinciri takibinde IBM’in Blockchain çözümlerini kullanacağını duyurdu.

Alman otomotiv devi tarafından yapılan açıklamaya göre, elektrik araçların lityum iyon bataryalarında kullanılan kobalt gibi madenlerin takibinde Blockchain teknolojisi kullanılacak. Volkswagen bu amaçla Ford gibi rakiplerinin de üye olarak yer aldığı açık bir sektör birliğine katıldı.

Bugünkü yapıda, madenciler ve tüketiciye yönelik markalar, madenlerin kaynağına ilişkin yasal yükümlülüklerini yerine getirebilmek için üçüncü taraflar tarafından gerçekleştirilen denetlemelere ve zahmetli süreçlere ihtiyaç duyuyor. Blockchain teknolojisinin tedarik zincirinde kullanılması, Volkswagen’in OECD tarafından belirlenen sorumlu kaynak standartlarına uymasını sağlayacak.

IBM’in Hyperledger Fabric Blockchain ağı üzerinde geliştirilen izinli bir platformu kullanacak olan Volkswagen Group, küresel tedarik zinciri genelinde madenlerin hareketini kolaylıkla takip edebilecek. Geçtiğimiz yıl kurulan bu sektör birliğinin içinde kobalt madencilik şirketi Huayou, Güney Koreli LG Corp. iş birimi Chem ve ham materyal tedarik zinciri denetim şirketi RCS Global yer alıyor.

CoinDesk haberine göre Volkswagen, otomotiv sektörün sadece bir başlangıç olduğunu, havacılık ve uzay, tüketici elektroniği ve madencilik operasyonları gibi diğer endüstrilerde de birliklere üye olacalarını açıkladı. Grup ayrıca geçtiğimiz yıl otomobillerin Blockchain vasıtasıyla birbirleriyle iletişim kurabilecekleri yeni bir patent başvurusunda bulunmuştu. Bu teknoloji sayesinde yolda birbirlerine yakın olan otomobiller iletişim halinde olacaklar ve olası kaza tehlikelerine karşı sürücüleri uyarabilecekler.