China.org.cn’in haberine göre Çin, blockchain projeleri sayısı açısından dünyada ipi göğüsleyen ülke konumunda.

Blockdata’nın verilerine göre Çin’de 263 adet blockchain ile ilişkili proje bulunuyor. Bu da dünyada blockchain ile ilgili projelerin yaklaşık %25’ine tekabül ediyor.

Blockchain platformu geliştiricisi Qulian Technology’nin CTO’su Li Qilei, blockchain teknolojisinin en çok finans sektöründe kullanılabileceğinin altını çiziyor. Qilei, özellikle bankaların ve broker’ların varlıklarını güvence altına adına blockchain teknolojisini kullanabileceğini vurguluyor.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü de geçtiğimiz sene blockchain ilişkili patent başvurularının çoğunun Çin merkezli olduğunu açıklamıştı. Thomson Reuters tarafından toplanan veriye göre uluslararası patent organizasyonu blockchain teknolojisi ile ilişkili 406 patent başvurusunun 225 adetinin Çin’den geldiğini duyurmuştu.

Çin, uzun bir süredir blockchain projelerine yönelik yatırımlarını sürdürüyor. Neredeyse her hafta blockchain teknolojisinin farklı bir uygulama alanı ile gündeme gelen ülkeden geçtiğimiz günlerde de nakliye firmasının blockchain teknolojisini kullanım yolları aradığına dair haberler gelmişti.