Güney Kore merkezli elektronik üreticisi Samsung, dünyanın dört bir yanına uzanan tedarik zincirini yönetmek ve aralarında Galaxy S9, iPhone X ekranı gibi önemli donanımların da bulunduğu ürünleri takip etmek için bir Blockchain platformu kurmayı planlıyor.

Blockchain’in tedarik zincirine getireceği yıkıcı dönüşüm, dağıtık defter teknolojilerinin yükselişinden bu yana konuşuluyor. Ancak dünyanın en büyük akıllı telefon ve çip üreticisi Samsung Electronics’in kendi tedarik zincirini Blockchain’e taşıma fikri, bu teknolojinin yayılımı için önemli bir kilometre taşı olabilir.

Bloomberg’e konuşan Samsung’un bilgi teknolojileri alanındaki alt şirketi Samsung SDS’in Blockchain Lideri Song Kwang-woo, mevcut tedarik zincirini Blockchain tabanlı bir sisteme taşımaları durumunda nakliye masraflarını yüzde 20 oranında düşürebileceklerini öne sürdü. SDS yetkilisi ayrıca ana şirket Samsung Electronics için de bir Blockchain platformu geliştirdiklerini doğruladı.

Güney Kore’nin özellikle teknoloji alanındaki üretimi, devasa bir nakliyat sektörünün ülkede hayat bulmasını sağlıyor. Samsung SDS daha önce Kore’deki ithalat ve ihracatın lojistiğini Blockchain üzerinde kayıt ve takip altına aldıkları 7 aylık bir pilot projeyi Aralık 2017’de başarıyla tamamlamıştı. Şirketin dijital dönüşümünde Blockchain’in temel platform oluşturacağını ifade eden Song, bu teknolojinin üretim endüstrisindeki tedarik zincirlerine büyük etki edeceğinin altını çizdi.

Habere göre SDS 2018 yılı içinde 488 bin ton kargonun havadan nakliyatını gerçekleştirecek. Bu ürünler arasında Samsung’un Galaxy S9 akıllı telefonlarından, Apple’ın iPhone X modelinde kullanılan OLED ekranlara kadar çok çeşitli teknolojik donanım yer alıyor. Kurulacak Blockchain platformu sadece her bir ürünün daha etkin takibini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda tedarik sürelerini kısaltarak, ürünlerin çıkışıyla son kullanıcıya ulaşması arasındaki zamanı en aza indirecek.