Malta Today’in haberine göre Malta’da güvenlik nedeniyle tüm emlak kiralama sözleşmeleri blockchain’e kaydedilecek.

Malta Başbakanı Joseph Muscat kabinenin yeni düzenlemeleri onayladığını söyledi. Önümüzdeki günlerde duyurulacak olan düzenleme, kötü niyetli kişilere karşı korumak ve yetkili erişimi sağlamak amacıyla kira sözleşmelerinin blockchain’e kaydedilmesini gerektirecek.

Muscat konuya yönelik: “İnsanlara bu teknolojinin katma değerini günlük yaşamlarında kullanacakları bir şeye uygulayarak göstereceğiz. Böyle bir sözleşme tahrif edilemez ve yalnızca yetkili olanlar bu sözleşmeye erişebilir. Bu uygulama dijital dönüşümün hayatlarını nasıl etkileyeceğini gösterecek.” ifadelerini kullandı.

Malta daha önce kendisini blockchain ve dijital para birimi dostu bir ülke olarak belirlemiş ve “Blockchain Adası” olarak ülkeyi tanımlamıştı. Dolayısıyla ülke, blockchain teknolojisine dair birçok uygulamaya ve yeniliğe açık. Bunun arkasında devlet desteğinin de olması teknolojiye yönelik düzenlemlerin hızla yayına alınması ve uygulamaya koyulması anlamına geliyor.

Blockchain teknolojisinin emlak sektöründeki yükselişi sen zamanlarda dikkatleri çekiyor. Geçtiğimiz haftalarda da Dubai’nin emlak sektöründe blockchain teknolojisini kullanacağını okuyucularımıza aktarmıştık. Malta’nın bu hamlesinden cesaret alarak gelecekte başka ülkelerin de blockchain teknolojisini emlak sektörüne uygulamaya çalışacaklarını görebiliriz.